Idź do
Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego "Bory Tucholskie" (CEP PNBT) usytuowane jest we wsi Chociński Młyn, malowniczo położonej nad rzeką Chociną.
W skład PNBT wchodzi między innymi budynek dydaktyczny, gdzie w dniach od 15 kwietnia do 15 października organizowane są tzw. Zielone Szkoły, czyli kilkudniowe zajęcia o tematyce przyrodniczej z noclegami.
W pozostałe dni roku odbywają się w nim jednodniowe (kilkugodzinne) zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, a także szkolenia dla osób dorosłych.

Zielona Szkoła w Parku Narodowym "Bory Tucholskie" to program otwarty. Oferta skierowana jest zarówno do uczniów szkół podstawowych jak i ponadgimnazjalnych. Pracownicy Parku każdorazowo dopasowują program do wieku uczestników i wskazań nauczyciela. Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez pracowników Parku Narodowego "Bory Tucholskie".

Dostępne tematy zajęć dla różnych grup wiekowych znajdują się w zakładce oferta edukacyjna. Dodatkowo uczestnikom Zielonych Szkół proponujemy zajęcia z tzw. bloku artystycznego:
1.    Papier czerpany
Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z historią papieru, jego rodzajami oraz metodami przetwórstwa. Dowiedzą się, dlaczego i jak należy oszczędzać papier. Poznają cały proces powstawania papieru czerpanego. W czasie warsztatów każdy uczeń samodzielnie zrobi kartkę papieru z makulatury, którą zabierze ze sobą. Papier na miejscu będzie można ozdobić.
Czas trwania zajęć: ok 1,5 – 2 h
Miejsce realizacji: sala edukacyjna w Chocińskim Młynie
Czas realizacji: cały rok
2.    Rzeźba w mydle
Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, co to jest mydło i dlaczego posiada właściwości myjące. Zapoznają się z jego historią, a także z jego produkcją dawniej i dziś. W czasie trwania warsztatów każdy uczeń samodzielnie będzie rzeźbił w mydle wg. własnych pomysłów lub szablonów. Dodatkowo uczniowie przygotują pudełko do zapakowania wyrzeźbionego mydła.
 Czas trwania zajęć: ok 1,5 – 2 h
Miejsce realizacji: sala edukacyjna w Chocińskim Młynie
Czas realizacji: cały rok
3.    Opakowania wielorazowego użytku – torba
Podczas zajęć uczniowie poznają historię reklamówki, rolę jaką pełniła dawniej i dziś. Wspólnie dojdziemy do tego, dlaczego warto używać opakowań wielorazowego użytku. W czasie warsztatów każdy uczeń ozdobi bawełnianą torbę (wykona na niej rysunek wg własnego pomysłu).
Czas trwania zajęć: ok 1,5 h
Miejsce realizacji: sala edukacyjna w Chocińskim Młynie
Czas realizacji: cały rok
Wielkość grupy: max 30 osób wraz z nauczycielami.

Noclegi: 30 miejsc noclegowych w następujących pokojach:
•    2 pokoje – 6-osobowe, 
•    2 pokoje – 7-osobowe, 
•    2 pokoje – 2-osobowe z łazienkami.
Dla pokoi 6 i 7-osobowych łazienki znajdują się na korytarzu (2 szt.)

Cennik:
Park Narodowy "Bory Tucholskie" nie pobiera opłat za noclegi i zajęcia.

Wyżywienie:
Park Narodowy "Bory Tucholskie" nie zapewnia wyżywienia. Do dyspozycji uczestników Zielonych Szkół jest w pełni wyposażona stołówka, gdzie można przygotowywać śniadania i kolacje. Nie ma możliwości gotowania obiadów. Można zamówić katering.

Rezerwacja Zielonych Szkół:

W celu dokonania rezerwacji należy:
• Zapoznać się z regulaminem pobytu w pobytu w Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego "Bory Tucholskie" (PNBT) w Chocińskim Młynie.
•    Zapisy na Zielone Szkoły lub kilkugodzinne zajęcia odbywają się pod numerem tel. 52 3355127 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30. W pierwszy pracujący dzień listopada rozpoczynamy już zapisy na kolejny rok kalendarzowy. Zapisy trwają aż do wyczerpania wolnych terminów na dany rok. 
•    Rezygnacja z pobytu w Zielonej Szkole może nastąpić najpóźniej na miesiąc przed przyjazdem.