Idź do
W Parku Narodowym "Bory Tucholskie" znajduje się punkt widokowy z widokiem na Jezioro Charzykowskie. Punkt ten usytuowany jest na północno-wschodnim brzegu jeziora i oferuje przepiękne widoki. Po lewej stronie widać Wyspę Bachorską, która ma ciekawą historię, była odwiedzana przez harcerzy z miejscowości Funka i służyła, jako kryjówka dla partyzantów z Armii Krajowej w czasie wojny. Jezioro ma również drugą wyspę, znaną, jako "Wyspa Miłości dla Początkujących", która kiedyś była popularnym miejscem spotkań i zabaw, ale dzisiaj nie zachowało się po niej wiele, oprócz dwóch lejów po bombach z czasów wojny. To miejsce jest idealne dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknem jeziora i poznać jego fascynującą historię.
Dąb "Bartuś" to imponujące drzewo, pomnik przyrody, które rozciąga swoją koronę nad brzegiem jeziora Płęsno w Parku. To najstarsze i najbardziej znane drzewo w Parku, z szacowanym wiekiem około 600 lat, wysokością 2200 cm i obwodem 718 cm. Wewnątrz pnia drzewa znajduje się duża dziupla, służąca, jako schronienie dla różnych zwierząt, w tym wiewiórek, kowalików i zięb. Dąb ten jest prawdopodobnie świadkiem wielu historii związanych z osadnictwem nad jeziorem Płęsno. Do Dębu "Bartuś" można dotrzeć z miejscowości Małe Swornegacie lub Bachorze, korzystając z niebieskiej ścieżki dydaktycznej "Piła Młyn". To wyjątkowe drzewo stanowi ważny element przyrodniczy i historyczny w Parku, przyciągający miłośników przyrody i historii.
Przy niebieskiej ścieżce dydaktycznej "Piła Młyn" znajduje się replika krzyża Napoleońskiego. Historia tego krzyża sięga 1812 roku, kiedy wojska napoleońskie przeszły przez te tereny. Według legendy, krzyż ten został wyciosany z drewna sosnowego i ozdobiony postacią ukrzyżowanego Chrystusa wyciętą z blachy. Oryginalny krzyż nie zachował się, ale od lat 70. XX wieku można było zobaczyć jego replikę na terenie Parku. Replika została odnowiona przez Park Narodowy "Bory Tucholskie" w 2009 roku i jest dostępna do oglądania na wspomnianej ścieżce dydaktycznej.
Jezioro Gacno Wielkie to malowniczy zbiornik wodny w Parku Narodowym "Bory Tucholskie". To jedno z ośmiu jezior lobeliowych w Parku, charakteryzujących się unikatową roślinnością. Nad południowym brzegiem jeziora znajduje się drewniana kładka w kształcie serca. Kładka stanowi doskonały punkt obserwacyjny, umożliwiający podziwianie tafli jeziora oraz jego dna, gdzie można zobaczyć unikalne rośliny lobelię jeziorną i poryblin jeziorny. Na brzegu jeziora można również spotkać wiele interesujących gatunków roślin, w tym widłaczka torfowego, wąkrotę zwyczajną, a nawet owadożerną rosiczkę okrągłolistną. Nad jeziorem można podziwiać różne gatunki ważek, a na jego powierzchni pływają gągoły. To wspaniałe miejsce do obserwacji przyrody i cieszenia się pięknem Parku Narodowego "Bory Tucholskie".
Pętla "Lipnickiego" to miejsce w samym sercu Parku. W latach 60 XX wieku wydobywano tu torf, który zakończono pozyskiwać pod koniec lat 80 ubiegłego stulecia. W zagłębieniu po wyrobisku torfu powstał niewielki zbiornik wodny, otoczony: torfowiskiem, borem bagiennym. To doskonałe miejsce do obserwacji sukcesji wtórnej. Polegającej w tym miejscu na stopniowym zarastaniu zbiornika. Mchy torfowce oraz inne rośliny stopniowo tworzą pło, zmniejszając lustro wody. Poznanie bogactwa przyrodniczego tego miejsca ułatwia drewniana kładka spacerowa. Torfowisko tworzą liczne gatunki roślin m. in. turzyce, wełnianki, żurawina błotna, bagno zwyczajne. Natomiast na tafli wody unoszą się "kożuchy" z roślin pływających, pięknie kwitnących grzybieni białych i grążeli żółtych. Tu także występują i kwitną pływacze, rośliny owadożerne. Miejsce to jest doskonałe dla miłośników przyrody oraz dla tych, którzy chcą odkrywać procesy przyrodnicze na własne oczy.
Kaszubska Marszruta to system szlaków rowerowych rozciągających się na terenie powiatu chojnickiego. Ścieżki cieszą się dużym zainteresowaniem turystów oraz samych mieszkańców regionu. Liczą ok. 200 km długości. 

System ścieżek umożliwia łatwą i przyjemną turystykę rowerową, tym samym zachęca do aktywnego spędzania czasu, często z całą rodziną. Szlaki pozwalają w atrakcyjny sposób, pośród bogactwa przyrodniczego powiatu chojnickiego, zwiedzić najciekawsze miejsca regionu pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym.

Na terenie Parku Narodowego "Bory Tucholskie" wybudowano ok. 4 km tras Kaszubskiej Marszruty na odcinku Bachorze – Małe Swornegacie oraz wzdłuż północnej granicy Parku w Drzewiczu.

Zaplanowanie wycieczki ścieżkami Kaszubskiej Marszruty umożliwia interaktywną mapę z przebiegiem szlaków, którą znajdziesz tutaj.